Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.02.2021 07:46 - Гина Кунчева, по баща Караиванова
Автор: marlena Категория: Изкуство   
Прочетен: 728 Коментари: 0 Гласове:
5

Последна промяна: 23.02.2023 09:37

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Гина Кунчева (по баща Караиванова), майката на Апостола

  Тъй като продължава разпространението на една лъжа чрез вестници, книги, филми и по интернет, че майката на Васил Левски се е самоубила и че брат му Петър е просил в края на живота си, давам тук линкове към сайтове, в които тази лъжа е разобличена.  

Преди това накратко истината: Още преди Априлското въстание тъй като се поболява Гина Кунчева се премества да живее при дъщеря си Яна и зет си Андрей Начов, заможен карловец , починал през 1907 на 102 години. Те се грижат за нея и тя умира от естествена смърт през януари 1878 и по християнски е погребана в църквата "Св.Никола" в семейния гроб на Начови. Синът й Петър, Ботев четник и опълченец, инвалид от боевете на Шипка, никога не е бил просяк, напротив- след Освобождението е старши стражар. "Давенето в кладенеца" е инквизирането на Гина Кунчева от страна на турската полиция през 1869г, за да издаде сина си.

Има сайт, посветен на Васил Левски, живота, делото и семейството му, в който могат да се прочетат спомени за майка му Гина от нейните внуци, племенници и други роднини. Внучка й София, дъщеря на Яна, разказва как след смъртта на вуйчовците й баба й се пренася да живее при тях, в дома на баща й Андрей Начов. Ето линк към този сайт:   https://www.vasil-levski.eu/за-левски/istoriya-na-roda/майката-на-апостола-гина-караиванова/  и част от спомените на роднините на Гина, споделени там. Следва цитат от този сайт:

"Майката на Апостола – Гина Караиванова – Кунчева
За раждането и семейството на Гина Караиванова, по мъж Кунчева, може да се прочете в текста за нейния род. За последните дни от живота й са изписани различни версии, които не ми се иска да цитирам. Ще спомена само, че тя издъхнала в дома на зет си около 27 януари 1878 г. с думите „Децата ми, децата ми!”
Не зная как да направя портрет на тази жена, която остава вдовица рано, преживява смъртта на четири от децата си, но не загубва силата, куража си и енергията, отдадена на съдбата на България. Затова ще дам думата на нейните роднини, които да споделят спомените си за нея:
Из спомените на Бочо Загорски, син на най-голямата дъщеря на Яна и Андрей Начови – Гина:
„Веднъж като млада булка Гина Кунчева чакала пред фурната да се изпече хлябът й. Улицата била пуста. Покрай нея минал млад турчин. Тя била снажна и хубава. Той посегнал и докоснал бузата й. Вместо да побегне, смелата българка свила дясната си ръка в юмрук и ударила нахалника в лицето. Там, пред нея, той изплюл два избити зъба и побягнал засрамено. Не посмял да се оплаче в конака, защото се страхувал от подигравките, че една жена му е дала такъв урок.
Преди да тръгне за Къкрина, Левски отседнал в Сопот. Майка му решила на всяка цена да го види. . . За да не буди съмнение сред турските власти, взела внучката си София. . . Отиват на гости при роднини. (Това е на 6 декември 1872 г. – б. м.) Когато се разделяла със сина си, силата й изведнъж се прекършила и от очите й потекли сълзи. Смутен, Левски я попитал защо. Тя успяла да се овладее и да се усмихне. Тихо му казала: „От радост, синко!“ Това била последната среща на майката със сина.
Научила за залавянето на сина си, втъкнала китка цвете в кърпата си, набрала и цветя от градината и бавно тръгнала по чаршията към дома на дъщеря си Яна. Никой не разбрал голямата й мъка. Тя прегърнала внучетата си и кротко им казала: „Елате, деца, да ви накича. Днес е голям празник. . .“
Из спомените на Васил Караиванов, син на най-големия брат на Гина – Генчо:
„Леля Гина беше жена със среден ръст, черноока, лице умно и приятно, забрадено в черна забрадка, като с рамка, с горда походка, волева, разсъдлива, решителна, безстрашна, трудолюбива домакиня и с подчертано хладнокръвие и самообладание. Тя беше общителна, състрадателна, сладкодумна. Знаеше много народни песни, които пееше сладкопойно. . . Владееше добре говоримия турски език, което й даваше възможност да влиза в диалог, понякога и с доста остър тон, с представителите на турската власт. . .“
Из спомените на София Начова, по мъж Зидарова, дъщеря на Яна и Андрей Начови:
„Баба беше сербез, сериозна и работлива жена. Тя никога не се окайваше, никога не се уплашваше. След смъртта на вуйчо Христо аз станах нейното момиче. (Преди Априлското въстание Гина се поболяла и се преместила да живее при дъщеря си Яна и зет си Андрей, състоятелен занаятчия и търговец, чиято къща се намирала в източния край на площад „Св. Никола” [сега пл. „В. Левски” – б.м.] През 1878 г. Гина Кунчева била на 61 г., Яна – на 43 г., Андрей – на 73 г. Той починал на 28.11.1907 г. на 102 г. Живите деца на Яна и Андрей били съответно: Начо на 26 г., Гина на 21 г., Мария на 18 г., Софъя на 15 г., Елена на 7 години. Преди турските изстъпления в Карлово Гина, Софъя и Мария били прехвърлени пеш през Балкана, за да не бъдат поругани.) При нея спях, при нея ядех. За училище баба ме изпращаше до орехите, а посрещаше до извън улицата. Помня много добре, че като си приготвих уроците, тя ме заведе да спя в горната стая. Къщата се състоеше от горна и долна стая, килер. В долната стая й беше курдисан станът, на който тъчеше и ноще. . . Често пъти я слушам, че пееше песните: „Искам, мамо, да те видя и вси мили у дома“ и „Вятър ечи, Балкан стене“. Аз я слушам, слушам и аз пея с нея. Кога съгледах – платът от тъканото мокър от сълзи. И аз си мълча, и седя. Това ставаше често, сигур е намирала облекчение в песента. Баба обичаше много и цветята. Още като бях в нейната къща, закиче ме с едно хубаво цвете – хортензия и така отивам на училище.
Помня и това. Приготовляваше по някое парче изтъкан плат и по Коледните дни отиваше в Пловдивския затвор, да подари тези платове на някой от затворените, на който тя намери за добре. След смъртта на вуйчо баба се пренесе у нас да живее.“
Из спомените на Андрей Красев, син на внучката на Яна Екатерина от дъщеря й Елена:
„Много хубаво пеела прабаба ми Гина. Песните явно са й помагали да надвие мъката си, да понася несгодите твърдо и да намира колай на всички мъчнотии. Отрано останала вдовица, голяма е мъката й по тримата синове, Васил, Христо и Петър, които оставят костите си далеч по чужди краища, без да знае тя къде са заспали вечния си сън. Много често споменаваше баба Яна своите братя. И винаги свързваше спомена си с голямата мъка на майка си. Старата жена най-дълбоко страдала от това, че не могла да оплаче най-големия си син Васил.“

А ето и началото на статия от 2012г. във форум "Наука", в която също се разобличава лъжата, а линкът към нея е по -долу:  

"Преди няколко години в бургаски вестник беше представен краят на живота на майката на Васил Левски Гина Кунчева и на брат му Петър Кунчев. Историята бе подета от хасковско издание, после от вестника на анархистите, от писателя Стефан Цанев..." https://www.forumnauka.bg/topic/12955-позор-ли-е/


image 
Гина Кунчева- портрет с въглен от Марлена Юрукова, 18.02.2021г. 



Гласувай:
5



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: marlena
Категория: Изкуство
Прочетен: 580718
Постинги: 392
Коментари: 308
Гласове: 3284
Календар
«  Октомври, 2024  
ПВСЧПСН
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031