Прочетен: 1490 Коментари: 2 Гласове:
Последна промяна: 12.07.2014 23:56
От кал,
но от слънце
огряна и изпечена-
кирпичена, то значи
за здраве сурвакана*
не отстъпва ни стъпка
къщурката волна
пред настъпа на
сгради бетонни.
Сама, но свободна,
от кал, но непреклонна-
знак слънчев за
воля свободна.
*кирпичен- означава "изпечен на слънце"- от "печен" и "сур"- название на слънцето по името на бога на слънцето при древните българи Сур; след преминаване на "с" в "к" и "у" в "и" се получава "кир" (на гръцки господин, както и името на персийския цар Кир, т.е. слънчев господар). За произхода на Сур и Кир свидетелства и името на студента на годината на България за 2013г. Кирил Сурчев, което е все едно Кирил Кирчев. То показва по вълнуващ начин колко древни са българските имена и как от от бога Сур е дошло името Кирил. Не е случайно, че това е и името и на великия български просветител св. Кирил.
Името на Аспарух е всъщност Аспарик или Аспарих и наставката "рик", прочетена от дясно наляво е "кир", т.е. цар /господар/, Оттук следва, че Аспарух е цар Аспар. По подобен начин може да се види, че името на първия български цар Иллирик /според йеромонах Спиридон Габровски/ означава "Божи цар" , тъй като "ИЛ" е древното име на бога (от БЯЛ- БЕЛ-ЕЛ-ИЛ, т.е. бял, сияен), а Иллирия ще значи божие царство. "Ил" присъства като наставка и в много собствни имена: Стоил, Борил, Карамфил, Илю, Страхил, Станил, Вакрил, Васил и т.н., което означава принадлевност към бога.
Тагове:
СВАЛЯНЕТО НА СЛЪНЦЕТО НАД ЗЕМЯТА,КОЕТО Б...
Премълчаната история на българския дух
Имам и още една мечта - да живея в стъклен дом и да заспивам под звездите. Защото хората нямат такива мечти аз не знам -може би заради алиенацията.
Иначе давам много по оригинално и интелигентно, ново етимологично решение за кирпич - колко малко хора се замислят за тази дума, даваща топлота.
Ето и скучния официален вариант:
Происходит от др.-русск. кирпичь (Домостр.), кирпичный (1 Соф. летоп., часто). Заимств. из тюркск.; ср.: тур. kirpiǯ, тат. kirpič «кирпич», азерб. kärpẋič